ЧОРНОБИЛЬ НЕ МАЄ МИНУЛОГО ЧАСУ
Минуло 30 років від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія – техногенно-екологічна катастрофа, спричинена вибухом реактора четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, яка нанесла непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу. Низький уклін всім хто боровся зі страшною бідою. Священна пам'ять про Ваш подвиг не згасне у віках і збережеться в серцях народу.
Фонд Президентів України (кім. 307) пропонує книжкову виставку «Чорнобиль не має минулого часу» присвячену 30 роковинам з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції. На виставці представлено видання у яких детально описуються події на ЧАЕС у день аварії, подвиг ліквідаторів-чорнобильців, гіркі наслідки катастрофи для України та світу та спроби їх подолання, питання енергетичної безпеки та використання альтернативної енергетики.
1. Сінько, Василь Данилович. Зраджена земля [Текст] / В. Д. Сінько. - [К.] : Кравчук В. К., 2010. - 46 с. : фотоіл. - Бібліогр.: с. 31.
Все моє життя пов’язане з багатостраждальною землею Київщини і особливо з Поліссям. Тут народився, тут навчався, тут пізнавав хліборобські премудрості, тут разом зі своїми земляками будував, вірив, що таки буде щасливе майбутнє, тут одержував ордени і медалі за досягнуті успіхи, тут жила і працювала моя родина і тут в числі перших довелося іти на зустріч Чорнобильській біді з тим, щоб допомогти людям побороти цього розперезаного монстра, який 26 квітня 1986 року (субота) о 1-ій годині 23 хвилини викинув свою смертоносну отруту, що осіла на десятках тисяч гектарів матінки Землі, яка тисячоліттями плекала, родила, ростила, приймала в своє лоно залишки людства від різних причин, фізіологічних, трагічних, військових, катастрофічних, але не такої, яка без запаху і сили стала планетарною катастрофою, яка до цього часу підкошує здоров'я батьків і підростаючого покоління.
А Земля? Вона ні в чому не винна, її зрадили ми, люди, які «посадили» тут, у чарівному краї, не зовсім вивчений з техніки безпеки об’єкт для виробництва дешевої електроенергії.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №2236
2. Гусєв, Олег Петрович. Чорнобиль, біль наш довічний [Текст] : документально-публіцистична повість / О. П. Гусєв. - К. : Золоті ворота, 1996. - 220с., 8 арк. фотоіл.: фотоіл.
У документально-публіцистичній повісті О. П. Гусєва, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, головного редактора «Профспілкової газети», розповідається про чорнобильську катастрофу що спіткала Україну у квітні 1986 року, а також про події й трудові звершення представників найрізноманітніших професій, в тому числі й профспілкових працівників, по ліквідації її наслідків протягом десятиліття, що минуло після катастрофи.
Сучасний погляд автора на проблему Чорнобиля, використання нових документів, спогадів і свідчень учасників ліквідації наслідків аварії не тільки яскраво відтворює незабутні трагічні події, а й ставить питання дальшого використання атомної енергії у народному господарстві, захисту навколишнього середовища від її шкідливого впливу.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №614
3. Гусєв, Олег Петрович. Віч-на-віч з Чорнобилем-86 і Закарпаттям-98 - й майбутні покоління [Текст] : документально-публіцистична повість / О. П. Гусєв. - К. : Видавничий центр "ДрУк", 1999. - 243 с., 8 арк. фото.
У п’ятому томі Гусєва О.П. журналіста і письменника, колишнього кореспондента газети «Правда» по Україні, а нині головного редактора «Профспілкової Газети», Заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський атомній електростанції з весни 1986 року, розповідається про героїв двобою з колись «мирним» атомом, котрий розпочався у Чорнобильському районі в Україні 26 квітня 1986 року з перших же секунд після найбільшої у ХХ сторіччі техногенної аварії, яка сталася на четвертому енергоблоці ЧАЕС, й не припинятиметься ще багато століть.
У книзі, яка є продовженням своєрідної чотиритомної енциклопедії автора про чорнобильську трагедію – а над нею він працює вже більше 12 років – сотні маловідомих або вперше опублікованих фактів, тисячі прізвищ ліквідаторів, а також ряд унікальних фотознімків, зроблених О.П.Гусєвим безпосередньо на місцях битви з ядерним джином у 1986-1987 роках.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №547
4. Гусєв, Олег Петрович. 25 років віч-на-віч з "Чорнобилем" [Текст] : докум.-публіц. тв. / Олег Гусєв, засл. ж-ст України, учасн. ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, генерал-майор Міжнар. ком. захисту прав людини. - К. : Літопис-ХХ, 2011. - 623 с. : фотогр.
У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов’язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об’єкту підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у XXI столітті.
Автор наводить низку документів про зусилля України і допомогу міжнародного співтовариства в організації виведення ЧАЕС з експлуатації, забезпечення соціального захисту персоналу станції, її вивільнених працівників, а також мешканців моноіндустріального міста енергетиків Славутича.
Книга, задумана автором 26 квітня 1986 року і закінчена на початку 2011-го, висвітлює найважчі фрагменти боротьби України, країн СНД та інших держав, котрі допомагають нам мінімізувати наслідки цієї аварії.
Досвід України по закриттю ЧАЕС – унікальний, відомий практично усьому світові як єдино можливий інструмент активної боротьби з атомним лихом, аби подібна трагедія ніколи не повторилася, підкреслює автор документально-публіцистичної повісті про історію ЧАЕС та її сьогодення.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №2334
5. Jacquemin-Raffestin, Jean-Michel. Tchernobyl [Текст] : aujourd'hui les Français malades / J. Jacquemin-Raffestin ; préf. J. Talamoni. - (Un pavé dans la mare). - Monaco : Éditions du Rocher, 2001. - 372 p.
Через п'ятнадцять років після катастрофи на Чорнобильській АЕС, французи продовжують страждати від наслідків радіоактивного забруднення навколишнього середовища. У цьому досліджені зібрано свідчення пацієнтів, які страждають на аутоімунний тиреоїдит (хронічний запальний процес щитоподібної залози). Збільшення кількості людей, які страждають цим захворюванням, спостерігається саме після Хіросіми і Нагасакі в Японії, і України після Чорнобиля.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №929
6. Jacquemin-Raffestin, Jean-Michel. Tchernobyl, j'accuse...! [Текст] : conséquences en France / J. Jacquemin-Raffestin. - Paris : Sang de la terre, 2002. - 214 p.
У книзі розглядаються проблеми та непорозуміння, що виникли навколо питань наслідків радіоактивного забруднення для Франції.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №950
7. Jacquemin, Jean-Michel. Ce fameux nuage... Tchernobyl [Текст] : La France contaminée / J. Jacquemin ; préf. T. Monod. - Paris : Sang de la terre, 1998. - 330 p.
У книзі розглядаються питання впливу радіоактивного забруднення спричиненого аварією на ЧАЕС на здоров’я французького суспільства.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №951
8. Обпалені ядерним вогнем [Текст] : книга пам'яті 1949-2006 рр.: Факти, спогади, статті, нариси, фотознімки / ред. О. В. Пасічник. - Вінниця : [б.в.], 2006. - 148 с.: фот.
Ще задовго до Чорнобиля в СРСР гриміли ядерні вибухи, внаслідок яких постраждали сотні тисяч чоловік. Ця книга – ще одна сторінка, яка розкриває раніше замовчувану для широкого читача тему участі військовослужбовців у проведенні ядерних випробувань. Ці військовослужбовці в процесі виконання своїх обов'язків змушені були працювати на місцевості, забрудненій радіоактивними речовинами, в умовах радіоактивного опромінення, ризикуючи своїм здоров’ям і життям – все залежало від умов і характеру виконання ними поставлених завдань.
Десятки тисяч солдат та офіцерів, ще задовго до трагедії на Чорнобильській АЕС, зазнали такої дози радіаційного опромінення, що подальша їхня доля опинилася між життям і смертю. Це особлива когорта людей. Кожен з цієї когорти пройшов свою атомну Голгофу, та ще й дав розписку про нерозголошення надважливої державної таємниці. Керівники держави розуміли, що за 25 років навряд чи хто із тих, хто стояв біля витоків атомних випробувань, ще житиме.
У Вінницькій області в даний час залишилося в живих всього 165 ветеранів ядерних випробувань, в тому числі в місті Вінниці – 38 ветеранів. Всі вони хворі, мічені чорними плямами ядерних уражень, які поступово вкривають усе тіло, половина з них – інваліди, решта – ледве ходять. Середній вік цих ветеранів – 70-75 років. Що й казати, важко читати цю сумну і правдиву книгу, але нам і нашим нащадкам потрібно знати і пам’ятати про цих героїв, про тяжке життя не тільки загиблих, але й живих. Вони з честю виконали свій солдатський обов’язок, тепер поруч з нами живуть, лікуються і .помирають. Вони, в ті роки, не шукали слави і нагород, а створювали ядерний щит нашої Батьківщини, щоб не допустити розв’язання 3-ї світової війни.
Прикро, але починаючи з 1949 року, з початку перших вибухів атомних бомб в СРСР, держава так і не знайшла адекватної форми компенсації людям, які втратили здоров’я. Уже в незалежній Україні, зовсім недавно, цю категорію прирівняли до ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Прирівняти то прирівняли, але поки що відмовили у багатьох пільгах і компенсаціях, якими користуються «чорнобильці». Дія багатьох статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС», де тільки є посилання на Чорнобильську аварію, на ветеранів ядерних випробувань, не поширюється.
Керівники Вінницької облдержадміністрації, керівники виконавчої влади в районах Вінниччини, намагаються хоч якоюсь мірою допомогти ветеранам ядерних випробувань, надаючи їм матеріальну допомогу, спрямовуючи кошти на поліпшення соціально-побутових умов потерпілих, надання матеріальної допомоги сім’ям, що втратили годувальника, хворим – на придбання медикаментів.
До 20-ї річниці від дня Чорнобильської трагедії автори, на мою думку, зробили добрий подарунок широкому колу читачів. Книга написана правдиво, просто, доступно, багата ілюстраціями. Найголовніше те, що її герої, ветерани ядерних випробувань – поряд з нами, це Яковлєв М.К., Бардюжа М.В., Хмелевський. Б. О., Малофєєв В. О., Якубов М.Р., Харченко В.П., Антоненко М.А. та багато інших. Гадаю, що пропоновані Вашій увазі розповіді про них відображають об’єктивну картину тих давніх років випробування ядерної зброї, ліквідації наслідків її застосування.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №1800
9. Герої Чорнобиля поруч [Текст] / упоряд. Ю. Т. Березовський [та ін.]. - Умань : [б.в.], 2005. - 311 с.: іл.
Чи багато ми знаємо про Чорнобиль?
Так, багато, і різного. І все ж поява цієї книги – явище закономірне. Адже вона відкриває не всім відому сторінку про участь наших земляків-уманчан у ліквідації наслідків однієї з найстрашніших катастроф XX століття. Розповідає про те, як Уманська земля, її жителі взяли на себе біль Поліського краю.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №1568
10. Славутич [Текст] : фотоальбом / [ред.- уклад. В. Савран ; фотогр. В. Савран та ін.]. - К. : АДЕФ-Україна, 2013. - 135 с. : фотогр. кольор.
Цей фотонарис присвячується 25-річчю міста Славутича, міста нашої долі, яке стало прикрасою всього Поліського краю. Його історія розпочалася після Чорнобильської трагедії. Нове місто народилося на славетній любецькій землі, де відбувся пам’ятний з’їзд князів Київської Русі, об’єднуюча мета якого знайшла своє втілення саме у славутицькій громаді. Тут єдиною дружною родиною живе 49 національностей і народностей.
У долі Славутича, витканій із мрій і надій, тривог і пошуків, духовних і трудових досягнень – тисячі незабутніх подій та фактів. Місто живе і переконливо крокує в майбутнє.
Ініціативою, натхненням, творчістю, невтомною працею славутичан уписані сторінки в славний літопис міста інтернаціональної історії, міжнародної співпраці і сьогодення.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: СО31857
11. Ганич, Тарас Михайлович. Радіація, здоров'я, радіопротекція [Текст] / Т. М. Ганич ; Ужгородський держ. ун-т. НДІ фітотерапії. - (Поличка "Карпатського краю" ; 11(54)). - Ужгород : [б.в.], 1996. - 352 с. - Бібліогр.: с. 275-348.
Монографія підсумовує ґрунтовний аналіз вітчизняної і зарубіжної літератури та власний доробок автора за перше десятиріччя після Чорнобильської катастрофи.
Висвітлюється проблема малих доз радіації та їх радіобіологічна дія. Оцінюється стан здоров’я опроміненого населення після аварії на ЧАЕС. Детально представлено сучасні методи оздоровлення населення в умовах хронічного радіонуклідного забруднення.
Особливий інтерес заслуговують ефективні наукові рекомендації та фітомінералопродукти, розроблені НДІ фітотерапії Ужгородського державного університету для корекції здоров’я в умовах екологічного забруднення, зокрема, на фоні дії малих доз іонізуючого випромінювання.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №612
12. Деденко, Иван Кириллович. Эфферентные методы лечения лучевых повреждений [Текст] / И. К. Деденко [и др.] ; Ин-т сорбции и проблем эндоэкологии НАН Украины, Междунар. науч.-производств. центр сорбцион. методов лечения экологически зависимых заболеваний "Сорбция". - К. : Нора-принт, 1996. - 411 с. - Библиогр.: в конце глав.
У монографії викладено патогенетичні механізми розвитку променевого нейротоксичного синдрому при одночасному (зовнішньому і внутрішньому) опроміненні, вивчені в процесі лікування осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. З урахуванням нових даних досліджуються патогенетичні механізми і підходи лікування із застосуванням еферентних методів (гемо-, ентеросорбція; лікувальний цитоплазмаферез, внутрішньовенне лазерне опромінення крові). Описано механізми дії еферентних методів, особливості їх застосування, розроблено нову схему надання невідкладної допомоги та лікування променевої хвороби на різних етапах.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №192
13. Объект "Укрытие": 1986-2006 [Текст] : [монография] / А. А. Ключников [и др.] ; НАН Украины, Ин-т проблем безопасности атом. электростанций. - Чернобыль : Ин-т проблем безопасности АЭС НАН Украины, 2006. - 168 с.: ил. - Библиогр.: в конце разд.
У монографії представлено результати досліджень за станом паливовмісних матеріалів і прогнозу їх поведінки в майбутньому, за характеристиками аерозолів, механізмами утворення рідких радіоактивних відходів, радіаційною обстановкою на проммайданчику і монтажному майданчику нового безпечного конфайнмента, а також аналіз впливу об'єкта «Укриття» на навколишнє середовище. Описано стан будівельних конструкцій об'єкта «Укриття». Розглянуто підготовку та реалізацію міжнародних проектів по перетворенню об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №1929
14. Енергетична безпека України: Стратегія та механізми забезпечення [Текст] / А. І. Шевцов [та ін.] ; ред. А. І. Шевцов ; Національний ін-т стратегічних досліджень. Дніпропетровський філіал. - Д. : Пороги, 2002. - 264 с.: рис. - Бібліогр.: с. 250-259.
Книга присвячена проблемам забезпечення енергетичної безпеки України. Дається авторське визначення енергетичної безпеки. Розкривається сутність та чинники впливу на її головні складові, визначаються загрози енергетичній безпеці.
У центрі уваги авторів – питання стратегії розвитку енергетичної сфери в контексті вирішення проблем енергетичної безпеки та розробки механізмів її забезпечення. Детально досліджуються такі питання, як розвиток енергетичних балансів, ядерна безпека, безпека маршрутів транспортування нафти, державне регулювання енергетичного сектора. Для оцінки стану енергетичної безпеки розроблені методи кількісної оцінки з використанням системи показників, наводяться приклади такої оцінки.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ВА631409
15. Михайлюк, Олена Леонідівна. Енергетична безпека України в Чорноморському регіоні [Текст] : аналіт. доп. / О. Л. Михайлюк, О. Є. Калашнікова ; [за ред. О. О. Воловича] ; Нац. ін-т стратег. дослідж., Регіон. філ. у м. Одесі. - О. : Фенікс, 2011. - 72 с. : рис., табл. - Бібліогр. в кінці розд.
Предметом дослідження в даній аналітичній доповіді є проблема забезпечення енергетичної безпеки України шляхом використання енергетичного потенціалу Чорного моря, зокрема: видобутку вуглеводнів, гідрату метану та сірководню на шельфі Чорного моря, використання альтернативної енергетики в Українському Причорномор’ї та Придунав’ї, реалізація програм енергозбереження, виробництво біодизеля на Півдні України.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ВА748565
16. Христенко, С. И. Совет Экологическое Безопасности Организации Объединенных Наций и его роль в предотвращении экологической катастрофы планеты [Текст] : механизм и инструментарий управления / С. И. Христенко. - Б. м. : Б.и., [1992]. - 227 с.
Запропонована читачам робота є першою спробою узагальнити методи, що використовуються для захисту навколишнього середовища, їх недоліки та ефективність, а також запропонувати організацію ієрархічного управління на чолі з пропонованою в роботі Радою екологічної безпеки ООН.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №39
17. Запобігти, врятувати, допомогти: Українські рятувальники [Текст] : фотоальбом / упоряд. і текст. В. Є. Устименко ; ред. В. В. Дурдинець ; фото А. І. Лисенко. - К. : Мистецтво, 2001. - 192 с.
Видання розповідає про п’ятирічну діяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій у тісній співпраці з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування України по захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, ефективної ліквідації їх згубних наслідків.
Розкриваючи один із напрямків діяльності загальнодержавного значення, фотоальбом відображає тенденцію становлення і розвитку Української держави за десять років Незалежності.
Ілюстрації альбому висвітлюють широкий спектр дій рятувальників — однієї з найблагородніших та найважливіших професій у світі. їхнім завданням є запобігати, рятувати та допомагати людям, потерпілим під час природних стихій і техногенних аварій в Україні та за її межами.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: СО24330
18. Мхитарян, Нвер Мнацаканович. Энергетика и комфорт [Текст] : [монография] / Н. М. Мхитарян ; Нац. акад. наук Украины, Ин-т возобновляемой энергетики. - Киев : Наукова думка, 2011. - 438, [1] с. : ил. - Парал. тит. арк. англ. - Бібліогр.: с. 434-435.\
У монографії розглянуто модель «людина – житло – середовище», наведено покажчики психологічного комфорту, викладено методи психологічних типів особистості. Встановлено зв’язок між потребами і покажчиками комфорту психологічних типів і рішеннями екстер’єрів та інтер'єрів житла. Розглянуто питання екологічності та енергоефективності житла.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №3110
19. Гавриш, Степан Богданович. Кримінально-правова охорона довкілля в Україні [Текст] : проблеми теорії, застосування і розвитку кримінального законодавства / С. Б. Гавриш ; Верховна Рада України, Інститут законодавства. - (На терезах вічності). - К. : АТ "Книга", 2002. - 634 с. - Бібліогр.: в прим.
Книга, підготовлена доктором юридичних наук, професором, народним депутатом України III і IV скликань, заступником Голови Верховної Ради України III скликання С.Б. Гавришем, присвячена проблемі, актуальність якої зумовлюється динамічною світовою екологічною кризою, що найболючіше проявляється в постчорнобильській Україні. На основі глибокого та всебічного дослідження стосунків «людина-природа», системи ризиків поведінки суб’єкта екологічних деліктів, проблем екологічної безпеки тощо автор по-новому підходить до головних проблем кримінально-правової теорії, з урахуванням цього системно і аргументовано вивчає проблему правової охорони довкілля і, найперше, інструментами кримінального права, включаючи тлумачення та практику застосування норм розділу VIII Особливої частини Кримінального кодексу України 2001 р., шляхів і методів вдосконалення екологічного і кримінального законодавства. Таке масштабне дослідження після прийняття нового Кримінального кодексу України публікується вперше.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №807
20. Ядерная энциклопедия [Текст] / [авт. проекта, рук., глав. ред. А. А. Ярошинская]. - М. : Благотворительный фонд Ярошинской, 1996. - 616 с. : рис., табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Містить статті, що розкривають фізичні, екологічні, біологічні та соціальні аспекти використання ядерної енергії в мирних і військових цілях. У другій частині наводяться переліки організацій світу, що працюють в галузі ядерної енергетики та суміжних областях, антиядерні рухів, а також законодавчі акти про пільги для постраждалих від чорнобильської аварії.
Шифр зберігання у читальному залі ФПУ: ФПУ №2918
21. Чумак, Володимир Миколайович. Ядерна стратегія США: від перевершення до нерозповсюдження [Текст] / В. М. Чумак ; Рада національної безпеки і оборони України, Національний ін-т стратегічних досліджень. Центр досліджень проблем нерозповсюдження. - К. : НІСД, 1999. - 301 с. - Бібліогр.: с. 281-301.
У монографії здійснено спробу осмислити розвиток та проаналізувати один з пріоритетних напрямів зовнішньої стратегії Сполучених Штатів Америки, якою є їхня ядерна стратегія. Здійснено ретроспективний огляд американської ядерної політики, визначено ключові етапи її трансформації, а також можливі подальші напрями реалізації. Значну увагу приділено найважливішому завданню ядерної стратегії Сполучених Штатів – запобіганню розповсюдження ядерної зброї. Критично проаналізовано досвід українського ядерного роззброєння в контексті ядерної стратегії США.
Коментарі
Дописати коментар